F. A. Q. — Často kladené otázky

Vyučujete v O. T. O. mágiu?

O. T. O. je iniciačný rád, ktorého cieľom je previesť ašpiranta sériou zasväcovacích obradov, v ktorých mu Rád komunikuje svoju duchovnú a etickú náuku. Keďže však „Mágia je umenie spôsobovania zmeny v súlade s vôľou“ a O. T. O. vychádza zo západnej ezoterickej tradície, súčasťou jeho učenia sú aj prvky, ktoré možno považovať za magické. Je na konkrétnom členovi, či bude tieto prvky považovať za symbolické alebo reálne.

Najdôležitejším cieľom O. T. O. na triáde Človeka Zeme je prostredníctvom zasväcovacích obradov symbolicky znázorniť jednotlivcovu púť do večnosti, prechádzajúc od predinkarnovaného stavu (0°) cez zrodenie (I°), dospelosť (II°), smrť (III°) a oslávený posmrtný stav (IV°) do dokonalosti (P∴I∴). Vyššie stupne rozvíjajú umenie života, a sú teda rozvinutiami druhého stupňa. Vyučuje sa na nich hermetická filozofia, kabala a jóga.

Avšak aj na nižších stupňoch sa podávajú pokyny, ktoré môžu byť pre serióznych študentov mágie prínosné. Aby ašpirant lepšie porozumel učeniu O. T. O., po zasvätení do daného stupňa sú mu sprístupnené študijné príručky. Môže sa obrátiť na svojich bratov a sestry v Ráde a zúčastňovať sa prednášok a iných aktivít Rádu, v rámci ktorých sa môžu odovzdávať znalosti nad rámec základného sylabu.

Budem mať po vstupe do O. T. O. prideleného osobného mentora?

Nie, také niečo je typické skôr pre rád A∴A∴, kde každý ašpirant má prideleného vlastného učiteľa. Rád O. T. O. stojí na systéme lokálnych komunít a ašpirant sa môže s otázkou či žiadosťou o radu obrátiť na ktoréhokoľvek veci znalého člena. Každá pobočka Rádu má svojho vodcu či „majstra“, na ktorého je prirodzené sa obrátiť s akýmikoľvek otázkami; prípadne majster môže určiť inú osobu, na ktorú bude ašpirant obracať.

Ako vyzerá bežná činnosť miestnych orgánov?

V triáde človeka Zeme pôsobia tri typy lokálnych orgánov či pobočiek: tábor, oáza a lóža. Táto hierarchia odráža počet členov v danej oblasti a ich stupeň zasvätenia. Väčšina pobočiek umožňuje podstúpiť zasvätenie, slávi Gnostickú omšu a usporadúva ďalšie aktivity: workshopy, kurzy, semináre, prednášky, diskusné kluby, spoločenské stretnutia a podobné aktivity, ktoré budujú kultúru a étos thelémy. Viaceré z týchto aktivít môžu byť prístupné verejnosti.

Zahrňuje členstvo v O. T. O. nutnosť veriť v nejaké dogma?

Nie. Ak sa rozhodnete stať sa plnohodnotným členom, teda postúpiť na prvý stupeň zasvätenia, prijatie naň bude okrem iného vyžadovať vaše vyhlásenie, že prijímate Knihu Zákona bez túžby vykonať v nej akékoľvek zmeny. Avšak už na stupni Minerval od vás očakávame vážnu a serióznu vôľu pracovať na ustanovení slobody opísanej v Knihe Zákona. Máte však právo na vlastnú interpretáciu Knihy Zákona a definovanie jej významu vo vašom živote.

Taktiež viaceré mystéria predstavené v Gnostickej omši sú otvorené interpretácii. Crowley napísal tento obrad s úmyslom „nevysloviť v ňom žiadne tvrdenie, ktoré by nemohol prijať aj prívrženec materialistickej vedy“.

Musia sa členovia O. T. O. (či konkrétne iniciačného rítu M∴M∴M∴) pridať k E. G. C. alebo naopak?

Nie. Ide o dva základné typy členstva, z ktorých prvý je zasvätenecký a druhý eklesiastický, pričom každý z nich zodpovedá jednému z dvoch rítov Rádu. Keď jednotlivec prechádza týmito rítmi, sú od seba spočiatku nezávislé, ale neskôr sa stávajú vzájomne prepojenými. Je však na vás, ako ďaleko chcete v danom ríte pokročiť.

Už mám náboženské presvedčenie, resp. som členom inej náboženskej spoločnosti/ezoterického rádu, resp. som ateista/agnostik apod. atď. Môžem si zachovať svoje presvedčenie aj po pripojení sa k O. T. O.?

O. T. O. neukladá žiadne obmedzenia týkajúce sa presvedčenia členov alebo ich vzťahu k iným organizáciám, pokiaľ sa tie nepokúšajú narušiť práva a aktivity nášho Rádu. Od zasvätencov vyšších stupňov O. T. O. sa však očakáva, že budú venovať primeraný čas plneniu svojich rádových povinností. Od všetkých členov sa očakáva úctivé a bratské/sesterské správanie voči ostatným členom Rádu.

Aleister Crowley bol satanista a robil mnohé zlé veci!

Crowley o sebe nikdy netvrdil, že je satanista, a podobne ani O. T. O. nevyhlasuje svoju náuku za satanistickú. Jedným z aspektov Crowleyho osobnosti bolo provokatérstvo a atakovanie úzkoprsej spoločnosti, s konečným cieľom presadenia slobody ako živnej pôdy veľkosti ľudského ducha.

Zároveň platí, že hoci je Crowley pre thelémitov sprostredkovateľom Knihy Zákona a thelémskej náuky, nie je pre nich modlou a môžu si na rôzne aspekty jeho života a osoby vytvoriť vlastný názor.

„Nechcem byť otcom stáda oviec, modlou fanatikov a bláznov, zakladateľom viery, ktorej vyznávači budú iba papagájovať moje názory. Chcem, aby si človek presekal svoju vlastnú cestu džungľou.“ — AC

Čítal som Knihu Zákona a našiel som v nej pasáže, ktoré sa mi zdali kontroverzné.

Kniha Zákona je náboženský text, ktorého symbolika má mnoho úrovní výkladu, takže adekvátne doň preniknúť je možné iba po dlhoročnom štúdiu. Vyhradenie sa voči iným náukám, napríklad v AL, III, 51–54, neinterpretujeme ako kážuce zlú vôľu voči tým, ktorí ich vyznávajú. O. T. O. nepodporuje nenávistný ani žiadny iný k protiprávnemu konaniu nabádajúci výklad Knihy Zákona.

Ste sekta?

Nie. Cieľom O. T. O. je hájiť ideál slobody jednotlivca a jeho duchovného vzostupu, opierajúc sa o princíp univerzálneho bratstva a sesterstva. Cieľom thelémskej náuky je priviesť jedinca k sebapoznaniu a sebauskutočneniu. „Neoblomné pravidlo, ktorým sa riadia adepti, prikazuje nikdy nezasahovať do rozhodnutí niekoho iného“ (Liber LXI, 9).

Rád nepožaduje po svojich členoch, aby s niekým prerušili kontakt, aby na Rád previedli svoj majetok či sa niečoho vzdali. Člen Rádu môže nadriadeným komunikovať svoj názor a kritiku; taktiež môže kedykoľvek, na akomkoľvek stupni zasvätenia, administratívne opustiť Rád.

Minerval je v Ráde „vítaným hosťom“. Znamená to, že nie je plnohodnotným členom? Môžete mi povedať o tomto stupni niečo viac?

Slovo „Minerval“ sa odvodzuje od mena rímskej bohyne múdrosti Minervy, ktorá je ekvivalentom Atény. Minerval je teda ten, kto vykročil na cestu k Múdrosti. Je to úvodný stupeň zasvätenia, na ktorom má člen možnosť spoznať vnútorné dianie v Ráde a rozhodnúť sa, či chce prijať zasvätenie na prvý stupeň, na ktorom sa stáva plnohodnotným členom. Iniciačný proces sa však začína už na stupni Minerval. Doba zotrvania ašpiranta na stupni Minerval nie je obmedzená a je možné na ňom zotrvať aj celý život.

Potrebujem si pred vstupom do O. T. O. osvojiť nejaké znalosti?

Nie. Systém zasvätenia počíta s tým, že do neho môže vstúpiť aj človek s minimom znalostí o theléme, ezoterizme atď. Stačí mať istotu v tom, že sa stotožňujete s víziou Rádu. Rád nie je otvorený len veci znalým odborníkom, ale ponúka univerzálny program pre každého.

Ak sa stanem členom, bude moje meno niekde zverejnené?

Nie, vaše členstvo je vecou medzi vami a nami a Rád ho nebude nikomu oznamovať ani zverejňovať. Individuálni členovia sa môžu k svojmu členstvu v O. T. O. hlásiť verejne, ak chcú.

Ako sa môžem pridať?

Kontaktujte nás. Každý nový člen si musí nájsť dvoch sponzorov, ktorí sú držiteľmi aspoň prvého stupňa zasvätenia. Ak žiadneho člena Rádu ešte nepoznáte, radi sa s vami zoznámime.